Hos MIBbageri er december ikke bare lig med julestemning – det er også lig med minder og tradition. I år sætter bageriet nemlig fokus på en helt særlig julekage, der rummer mere end smør, krydderier og chokolade. Sirupslagkagen er en personlig fortælling om familie, traditioner og tre generationers julebag.
Læs også: Smag på Aarhus: Spisesteder i byens mest populære kvarterer
Duften af jul hos MIB

Kagen har ikke sin oprindelse i en moderne kogebog eller på sociale medier. Den kommer fra Martin Ib’s barndom på Lolland og er gået i arv fra hans farmor Meta – via både mormor og mor – før den endte hos ham selv. En tradition, der har fulgt ham hele livet, og som nu får lov at leve videre hos MIB.
For Martin Ib, stifter af MIB, har sirupslagkagen altid været en fast del af julen. Han husker tydeligt decemberdagene i Nakskov, hvor køkkenet duftede af sirup, abrikosmarmelade og smør.
En julekage- og tradition der har levet gennem tre generationer

“Både min mormor og farmor bagte sirupslagkagen hvert år, og senere tog min mor traditionen videre. Som børn stod vi altid klar, når dejen skulle smages – det var næsten det bedste,” fortæller han.
Forberedelserne begyndte flere dage før juleaften. Bundene blev bagt i god tid og pakket omhyggeligt ind, smørret blev tempereret, og tidligt juleaftensmorgen blev kagen samlet lag for lag. Sirupsbunde, abrikosmarmelade, smørcreme – og til sidst den blanke chokoladeglasur.
I Martins familie var sirupslagkagen dog ikke en klassisk eftermiddagsdessert. Den blev gemt til sent juleaften og serveret som natmad.
“Vi var altid helt færdige af træthed, men ingen gik i seng, før de havde fået et stykke,” siger han med et smil.
Bliv en del af traditionen hos MIB

I dag har Martin Ib sin egen familie, og som i de fleste familier er traditioner blevet blandet og tilpasset. Men sirupslagkagen har han aldrig givet slip på. Derfor har han i år valgt at dele den originale opskrift med hele Aarhus – så flere kan tage del i julehyggen derhjemme.
Sirupslagkagen består af mørk sirup, kanel og nelliker, som bages til saftige bunde. De samles med abrikosmarmelade og hjemmepisket smørcreme og afsluttes med chokoladeglasur. Klassisk dansk julebag, når det er mest nostalgisk.
Opskriften kan findes på MIBs hjemmeside, og hvis man hellere vil springe bagearbejdet over, kan kagen også købes hos MIBbageri for 85 kr.





