Ny gourmetrestaurant ved Godsbanen får flot anmeldelse få uger efter åbning.
Den spritnye Restaurant Sonnesgade 11 bag ved Godsbanen har nærmest ikke slået dørene op for publikum, før den modtager sin første hædersbevisning. Aarhus Stiftstidendes madanmelder Nicolai Eiberg besøgte den franskinspirerede gourmetrestaurant tredje dag efter åbningen og kvitterer med fem flotte stjerner i en anmeldelse, der roser både mad, vin og indretning.
“Området ved Godsbanen har fået et trumfkort på hånden i form af Restaurant Sonnesgade 11. Maden lever helt op til både ambitioner og forventninger, og vinkortet er virkelig en oplevelse i sig selv. Priserne ligger i den halvhøje ende, men kan sagtens gøres billigere end denne aftenen,” skriver Nicolai Eiberg.
Jomfruhummer og brisler
Anmelderen og hans ledsager fik blandt andet rimmet jomfruhummer med agurkecrudité, sprøde brisler med sødmefulde rødder og ribeye-steak med kantarelsauce, stegte persillerødder og puré på søde kartofler. I alt kom de af med 1.995 kroner for to gange 3 retter med i alt syv forskellige slags vin med genopfyldning.
Bag byens nyeste restaurant står Simon Schillums Mogensen, der driver restauranten Nordre Strandvej i Risskov, og de to arkitekter Søren Leth og Rasmus Therkildsen. Køkkenchefen er Jesper Thomsen, der er udlært på Frederikshøj i 2013 og siden har været køkkenchef på en café og en restaurant i Frankrig.