Torsdag den 19. oktober kan du lære at lave hjemmelavede gourmetpølser med Gastro & Vino i Klostergade.
Er en pølse ikke bare fars i en tarm? Jo, det er det, men det kan godt være lidt besværligt at nå til det færdige produkt, hvis man skal lave den selv.
Heldigvis tilbyder kursusudbyderen Gastro & Vino nu, at du kan komme på pølsekursus og lære at lave de tykke, de tynde, de stærke og de milde pølser, der kan tilberedes både på grillen, panden og i gryden for 456,25 kroner.
Kurset starter klokken 18, og efter tre timer med fingrene i både grise-, kalve-, okse-, og lammefars er du udlært pølse-ekspert. Du får et glas vin til at holde hovedet koldt med under processen – der er nemlig nok at se til, når man skal lære både teknikker og udstyr at kende.
Læs mere om kurset og køb din billet her.