Foto: Kvindemuseet.

Café i midtbyen åbner i nye rammer

Dørene er slået op til en fornyet frokostcafé på Kvindemuset.

En af Aarhus’ særlige frokoststeder er netop genåbnet i nye rammer: Kvindemuseets frokostcafé på Domkirkepladsen 5 er blevet renoveret, så mad og museum forenes i én særlig oplevelse. Det skriver Kvindemuseet i en pressemeddelelse.

”Vi har sammensat en menu, der afspejler årstiden og understreger stemningen. Alle vores retter er lavet fra bunden af årstidens råvarer. Vi kalder det gedigen grovkost og dagfriske delikatesser,” skriver museet i pressemeddelelsen.

Økologisk sølvmærke
På menuen finder du blandt andet løvstikkefrikadeller med pesto, salat af nye danske kartofler og hjemmebagt brød til 125 kroner og grøn råkostsalat med appelsin og friske asparges til 79 kroner. Du finder hele menuen her.

Når vejret tillader det, rykker serveringen ud i den rolige oase bag museet i sommerhalvåret. Caféen har sølv i det Økologiske Spisemærke, hvilket betyder, at 60 til 90 procent af varerne er økologiske.

Du kan læse mere om caféen samt åbningstider liger her.